Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry w Raciborzu, Zarządzający Funduszem Mikroprojektów po polskiej stronie Euroregionu Silesia zaprasza wszystkie szkoły średnie i wyższe do składania wniosków
o dofinansowanie do Osi priorytetowej 3 – „Edukacja i kwalifikacje” do Funduszu Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska.
FUNDUSZ MIKROPROJEKTÓW 2014-2020 W EUROREGIONIE SILESIA
W RAMACH PROGRAMU INTERREG V-A REPUBLIKA CZESKA - POLSKA
Program czesko-polskiej współpracy transgranicznej na okres 2014-2020, w porównaniu do okresu programowania w latach 2007-2013, powrócił do wcześniej stosowanej nazwy INTERREG, która zgodnie z kolejnością okresu programowania jest obecnie oznaczona rzymską cyfrą V oraz literą A wskazującą określony kierunek w ramach europejskiej współpracy terytorialnej – współpracę transgraniczną. Podobnie jak w poprzednich okresach, elementem programu jest Fundusz Mikroprojektów, który wprowadzono już w przedakcesyjnych czesko-polskich programach PHARE CBC (w okresie 1999-2003 pod nazwą Wspólny Fundusz Małych Projektów) i pomyślnie realizowano
w ramach Inicjatywy INTERREG IIIA 2004-2006 oraz w programie POWT 2007-2013. Tak jak dotychczas, również i w tym okresie Fundusz Mikroprojektów jest zarządzany przez euroregiony, które jako tzw. Zarządzający Funduszem Mikroprojektów wykonują wszystkie zadania związane z realizacją tej części programu.
OŚ PRIORYTETOWA 3: EDUKACJA I KWALIFIKACJE
Priorytet Inwestycyjny
Inwestowanie w kształcenie, szkolenia, w tym szkolenie zawodowe, na rzecz zdobywania umiejętności, uczenia się przez całe życie poprzez rozwój i wdrażanie wspólnych systemów kształcenia, szkolenia zawodowego i szkolenia.
Działania, realizowane w ramach tego PI, mają na celu stworzenie systemowych uwarunkowań dla polepszenia sytuacji osób kończących edukację na wspólnym rynku pracy oraz wpłyną na zwiększenie jego transgranicznej spójności i dostępności. Specyficznym problemem, na który reaguje PI, są bariery administracyjne w uznawaniu kwalifikacji i dyplomów po drugiej stronie granicy.
Cel szczegółowy OP3
Zwiększenie poziomu zatrudniania absolwentów
Punktem wyjścia dla tego celu szczegółowego jest potrzeba zwiększenia innowacyjności systemu edukacji w kontekście transgranicznym w celu wzmocnienia pozycji osób wchodzących na transgraniczny rynek pracy.
Przykłady możliwych działań w ramach OP3
1. Przygotowanie i realizacja wspólnego kształcenia
2. Współpraca między instytucjami edukacyjnymi a instytucjami na rynku pracy
UWAGA: W ramach działań 1 i 2 kwalifikowalnymi beneficjentami nie są szkoły elementarne
(w RCz: szkoły podstawowe, w RP: podstawowe i gimnazja).
3. Rozwój kształcenia językowego w ramach systemu oświaty
W ramach działania będą dofinansowywane różne formy i instrumenty nauki języka partnera, realizowane w ramach systemu oświaty dla uczniów/studentów podmiotów będących kwalifikowalnymi beneficjentami w ramach Programu. Dofinansowana będzie w szczególności nauka:
Jednocześnie w ramach OP3 możliwe są działania inwestycyjne (np. zakup wyposażenia, przystosowanie pomieszczeń itp.), które będą finansowane jako wydatki kwalifikowalne jedynie przy spełnieniu następujących kryteriów:
DODATKOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE FUNDUSZU MIKROPROJEKTÓW
Obszar wsparcia funduszu / terytorium działania Euroregionu Silesia
Partner Wiodący / Wnioskodawca / Partner Projektu musi być instytucją nieposiadającą charakteru przemysłowego lub handlowego oraz mieć osobowość prawną i siedzibę na terytorium określonym dla właściwego Zarządzającego FM. Wyjątek stanowią jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, które są jednostkami instytucji mających siedzibę na terenie obszaru wsparcia lub poza obszarem działania danego Zarządzającego FM, ale na terenie danego Zarządzającego FM prowadzą działalność.
Ze względu na zasadę współpracy w ramach projektów transgranicznych każdy mikroprojekt musi być realizowany przez minimum 2 Wnioskodawców "Partnerów" w tym: 1 Wnioskodawca z Polski i 1 Wnioskodawca/Partner projektu z Czech. Wnioskodawcy muszą być z obszaru wsparcia danego FM (jak wyżej) oraz być instytucją kwalifikowalną w ramach programu.
Typy mikroprojektów
Limity finansowe mikroprojektów składanych do OP3 – „Edukacja i kwalifikacje”
Całkowity budżet mikroprojektu nie może przekroczyć dwukrotności maksymalnej kwoty dofinansowania.
Finansowanie mikroprojektów
Po stronie polskiej:
Po czeskiej stronie:
Aplikacja / Portal MS2014+
Aplikacja MS2014+ to portal służący do składania wniosków o dofinansowanie w ramach Programu INTERREG V-A RCz-PL w tym w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia. Aplikacja MS2014+ znajduje się pod adresem https://mseu.mssf.cz/
Terminy naboru wniosków o dofinansowanie w 2017 roku:
4. nabór wniosków:
5. nabór wniosków:
Wytyczne dla Wnioskodawcy, jak i załączniki są zamieszczone są na stronach internetowych Euroregionu Silesia: www.euroregion-silesia.pl oraz www.euroregion-silesia.cz (dział „Nabór - Dokumentacja Funduszu do pobrania” na stronie głównej „Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Silesia 2014-2020 INTERREG V-A”).
Wszyscy zainteresowani Wnioskodawcy mogą konsultować swoje wnioski projektowe w Sekretariacie polskiej części Euroregionu Silesia tj. w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry
w Raciborzu, ul. Batorego 7 (II piętro). Zapisy na konsultacje należy uzgadniać z pracownikami Sekretariatu telefonicznie (32 415-64-94) lub e-mailem (info@euroregion-silesia.pl).
Zapraszamy do składania wniosków projektowych!