Na początku należy wspomnieć w kilku słowach o historii Euroregionu Silesia.
Euroregion Silesia powstał we wrześniu 1998 roku na podstawie umowy o współpracy między polskim Stowarzyszeniem Gmin Dorzecza Górnej Odry a Regionalnym Stowarzyszeniem ds. Czesko-Polskiej Współpracy Śląsk Opawski, dziś Euroregionem Silesia-CZ. Jeśli zatem mówimy o Euroregionie Silesia, koniecznie trzeba mieć zawsze na myśli te stowarzyszenia z ich wszystkimi członkami. Samo polskie lub czeskie stowarzyszenie bez wzajemnej umowy, której celem jest wsparcie i realizacja czesko polskiej współpracy transgranicznej, nie byłoby euroregionem, a tylko stowarzyszeniem celowym, jakie mogą powstawać także poza obszarem przygranicznym.
Obchody 20-lecia Euroregionu Silesia zaplanowano na 13 września 2018r. i zostały podzielone na dwie części, przedpołudniową w Raciborzu oraz popołudniową w Krawarzu (w Republice Czeskiej).
Część pierwsza jubileuszu 20 lat Euroregionu Silesia rozpoczęła się o godzinie 10:00, Międzynarodową Konferencją pt.: „20 lat współpracy transgranicznej w Euroregionie Silesia - Czy warto być razem?”. Konferencję prowadziła Dyrektor Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry Daria Kardaczyńska wspólnie z Sekretarz Euroregionu Silesia-CZ Janą Novotną Galuszkovą, które wspólnie przywitały przybyłych gości.
Po oficjalnym przywitaniu uczestników konferencji odbyła się premiera filmu pn. „20 lat współpracy transgranicznej w Euroregionie Silesia”. W filmie ukazano co działo się w Euroregionie Silesia od 1998 do 2018 roku w tym m.in. przeprowadzono wywiady z założycielami Euroregionu Silesia, Panem Andrzejem Markowiakiem oraz panem Janem Mrázkiem, pokazano działania z projektów obecnie realizowanych w euroregionie, nie tylko przez beneficjentów programu INTERREG V-A, ale również przez same Stowarzyszenia.
Następnie głos zabrali Prezesi polskiej i czeskiej części Euroregionu Silesia: Mirosław Lenk – Prezydent Miasta Racibórz oraz Radim Křupala – Prezydent Miasta Opawa.
W czasie konferencji zostały również przedstawione cztery prezentacje, które swoim zakresem tematycznym obejmowany następujące tematy:
Kolejny, bardzo ważnym punktem konferencji było uroczyste wręczenie „Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Śląskiego” dla obu stowarzyszeń tworzących Euroregion Silesia
tj. dla Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry oraz Euroregionu Silesia – CZ. Odznaki zostały wręczone przez Pana Jacka Świerkockiego – Przewodniczącego Komisji doraźnej "Kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego".
Przedostatnim punktem programu konferencji było uroczyste podziękowanie założycielom Euroregionu Silesia tzn. Panu Markowiakowi oraz Panu Mrázkowi a także gminą, które współtworzyły Euroregion Silesia za wkład w rozwój polsko-czeskiej współpracy transgranicznej.
Na zakończenie konferencji głos zabrali zaproszeni gości, którzy pogratulowali założycielom jak również dzisiejszym przedstawicielom Euroregionu Silesia sukcesów w pracy oraz życzyli kolejnych jubileuszy. Podziękowania składano na ręce Dyrektorów obu Sekretariatów: Pani Darii Kardaczyńskiej i Janie Novotnej Galuszkovej.
Po zakończeniu Międzynarodowej konferencji zaproszeni goście rozpoczęli drugą część obchodów jubileuszu Euroregionu Silesia w Krawarzu w Republice Czeskiej.
Spotkanie kulturalno – społeczne zostało podzielone na dwie części: kulturalną i sportową.
Część kulturalna odbyła się na Zamku w Krawarzu, gdzie oprócz zwiedzania Zamku można było wziąć udział w uroczystym otwarciu wystawy historycznych i współczesnych zdjęć z obszaru Hluczyńska i polskich gmin w ramach projektu „W poszukiwaniu minionego czasu” notabene współfinansowanego z Funduszu Mikroprojektów programu INTERREG V-A.
Osoby, które były zainteresowane częścią sportową mogły wziąć udział w transgranicznych turniejach: w kręglach, adventure golf, czy też meczu piłki nożnej, gdzie rywalizowały ze sobą drużyny złożone z polskich i czeskich zawodników.
Po zakończeniu zmagań sportowych oraz po powrocie osób zwiedzających Zamek przyszła pora na uroczystą kolację, podczas której wręczono nagrody za zmagania sportowe. Następnie zgodnie z programem odbyła się gra integracyjna połączona z quizem, rywalizowała drużyna z Polski z drużyną z Czech, a na zakończenie zaplanowano polsko-czeską zabawę taneczną.
Po historii i teraźniejszości przyszedł czas na przyszłość Euroregionu Silesia, przyszłość którą poznamy w nadchodzącym czasie. Mamy nadzieję, że będzie to czas nowych wyzwań, spędzony w towarzystwie osób, dla których współpraca transgraniczna tak jak dla nas ma wielkie znaczenia. Liczymy na nowe programy transgraniczne po roku 2020 i czekamy na kolejne ciekawe inicjatywy instytucji z naszego terenu, które będziemy mogli wspólnie oceniać na kolejnych jubileuszach Euroregionu Silesia.
Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólne świętowanie!
Projekt pt.”20 lat współpracy transgranicznej w Euroregionie Silesia” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”