Przekraczamy Granice 2014-2020

Fundusze mikroprojektów

"EUROINSTYTUT PL-CZ-SK" tematem międzynarodowej konferencji

2011-11-25
W piątek 25 listopada br. w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się międzynarodowa konferencja „Współpraca ponad granicami. Nowe wyzwania i możliwości dla Polski i Europy”, stanowiąca element prac nad studium wykonalności EuroInstytutu PL-CZ-SK. Wzięli w niej udział, obok reprezentantów samorządów członkowskich polskiej i czeskiej strony Euroregionu Śląsk Cieszyński, eksperci, przedstawiciele instytucji doradczo-szkoleniowych, ośrodków naukowych, liderów branżowych, administracji rządowej i samorządowej szczebla regionalnego. Na konferencję zaproszono także polską stronę Euroregionu Silesia. Otwarcia konferencji dokonali Współprzewodniczący Rady Euroregionu Śląsk Cieszyński, Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna oraz Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek.

Perspektywy dla rozwoju współpracy regionalnej w Europie i Polsce przedstawił zebranym (wystąpienie odtworzone) Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, Realia współpracy transgranicznej na Zachodzie Europy - doświadczenia Francji i Niemiec zaprezentował Jürgen Oser - Zastępca Dyrektora odpowiedzialny za sprawy współpracy transgranicznej Miasta Freiburg. O Wykorzystaniu Europejskiej Współpracy Terytorialnej dla rozwoju regionalnego mówiła zebranym Bożena Mendrek-Gańczarczyk z Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a Zastępca Dyrektora Euro-Insitutu w Kehl Anne Thevenet przedstawiła Transgraniczne sieci współpracy jako sposób na odnoszenie sukcesu w prowadzeniu działań ponad granicami - przykład TEIN.

W drugiej części przeprowadzona została prezentacja "EUWT EuroInstytut polsko-czesko-słowacki", która połączona została z panelem dyskusyjnym na temat możliwości wsparcia inicjatywy utworzenia międzynarodowego ośrodka doradczo-szkoleniowego ze strony instytucji publicznych. W panelu uczestniczyli: Prodziekan ds. naukowych i współpracy z zagranicą Wydziału Antropologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego Prof. Zenon Gajdzica, Dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry z Raciborza Daria Kardaczyńska, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” Bogdan Kasperek, Manager ds. strategii i rozwoju Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” Marek Olszewski oraz Wiceprezes Institutu EuroSchola z Trzyńca Hynek Böhm.

Przypomnijmy, że pomysł na EuroInstytut został zaczerpnięty z pogranicza francusko-niemieckiego, gdzie podobna instytucja funkcjonuje z powodzeniem już od ponad 12 lat w niemieckim Kehl.
Konferencja była jednym z elementów zadania pod nazwą: „Studium Wykonalności EuroInstytutu PL-CZ-SK (etap drugi)”, dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

 


 

Przekraczamy Granice 2014-2020 Euroregion Silesia
Projekt pt. "20 lat współpracy transgranicznej w Euroregionnie Silesia" jest współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP "Przekraczamy granice"