Perspektywy dla rozwoju współpracy regionalnej w Europie i Polsce przedstawił zebranym (wystąpienie odtworzone) Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, Realia współpracy transgranicznej na Zachodzie Europy - doświadczenia Francji i Niemiec zaprezentował Jürgen Oser - Zastępca Dyrektora odpowiedzialny za sprawy współpracy transgranicznej Miasta Freiburg. O Wykorzystaniu Europejskiej Współpracy Terytorialnej dla rozwoju regionalnego mówiła zebranym Bożena Mendrek-Gańczarczyk z Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a Zastępca Dyrektora Euro-Insitutu w Kehl Anne Thevenet przedstawiła Transgraniczne sieci współpracy jako sposób na odnoszenie sukcesu w prowadzeniu działań ponad granicami - przykład TEIN.
W drugiej części przeprowadzona została prezentacja "EUWT EuroInstytut polsko-czesko-słowacki", która połączona została z panelem dyskusyjnym na temat możliwości wsparcia inicjatywy utworzenia międzynarodowego ośrodka doradczo-szkoleniowego ze strony instytucji publicznych. W panelu uczestniczyli: Prodziekan ds. naukowych i współpracy z zagranicą Wydziału Antropologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego Prof. Zenon Gajdzica, Dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry z Raciborza Daria Kardaczyńska, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” Bogdan Kasperek, Manager ds. strategii i rozwoju Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” Marek Olszewski oraz Wiceprezes Institutu EuroSchola z Trzyńca Hynek Böhm.
Przypomnijmy, że pomysł na EuroInstytut został zaczerpnięty z pogranicza francusko-niemieckiego, gdzie podobna instytucja funkcjonuje z powodzeniem już od ponad 12 lat w niemieckim Kehl.
Konferencja była jednym z elementów zadania pod nazwą: „Studium Wykonalności EuroInstytutu PL-CZ-SK (etap drugi)”, dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.