W dniu 21.05.2015r. w Krawarzu (Czechy) odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry (polskiej części Euroregionu Silesia). Jednym z punktów obrad było przyjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gmin: Gaszowice oraz Nędza do naszego Stowarzyszenia. Na chwilę obecną mamy już łącznie 22 Gminy Członkowskie. Jest nam bardzo miło, że kolejne dwie gminy wyraziły chęć współpracy z naszym Stowarzyszeniem.
Gmina Gaszowice jest gminą wiejską położoną w województwie śląskim, w powiecie rybnickim. Powstała w roku 1973.
Jej powierzchnia wynosi 1958 ha. Gmina Gaszowice sąsiaduje z innymi naszymi gminami członkowskimi, a są to: od zachodu i północy gmina Lyski, od wschodu gmina Jejkowice, a od południa Miasto Rydułtowy (powiat wodzisławski). Według danych z dnia 31.12.2013r. gminę zamieszkiwało 9180 osób. W skład gminy wchodzi 5 sołectw: Gaszowice, Szczerbice, Piece, Czernica i Łuków Śląski. Na jej terenie mieszczą się 3 szkoły podstawowe (jedna z nich widoczna jest na fotografii), 2 przedszkola oraz gimnazjum.
Urząd Gminy Gaszowice
Szkoła Podstawowa im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy
Dzięki dobrej lokalizacji, z gminy można dojechać bez problemu do Rybnika, Rydułtów i Raciborza. Jednym z wielu atutów Gaszowic jest ukształtowanie terenu. Na obszarze gminy znajdują się liczne tereny leśne, które są częścią kompleksu sąsiadującego z Zalewem Rybnickim. Ponadto Gmina Gaszowice leży w kotlinie raciborsko – oświęcimskiej, 8 kilometrów na zachód od Rybnika w otulinie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.
Gmina Gaszowice może pochwalić się wieloma miejscami, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest widoczny na zdjęciu Zameczek w Czernicy. Powstał on prawdopodobnie w XIX wieku. Jest najokazalszym obiektem dawnej architektury w Czernicy. Aktualnie mieści się w nim Ośrodek Kultury.
Ośrodek Kultury „Zameczek” w Czernicy
Opracowano na podstawie: www.gaszowice.pl, www.zameczekczernica.pl
-----------------
Gmina Nędza jest gminą wiejską położoną w województwie śląskim, w powiecie raciborskim.
Gmina zajmuje obszar 5 714 hektarów, co plasuje ją wśród średnich gmin (pod względem wielkości) województwa śląskiego. Gmina Nędza podobnie jak gmina Gaszowie graniczy z innymi naszymi gminami członkowskimi: od północy i wschodu z gminą Kuźnia Raciborska, od południa z gminą Lyski i Raciborzem, a od zachodu z gminą Rudnik. Według danych z dnia 31.12.2013r. gminę zamieszkiwało 7059 osób. Na gminę składają się następujące sołectwa: Nędza, Zawada Książęca, Babice, Górki Śląskie, Ciechowice, Szymocice oraz Łęg.
Na obszarze gminy istnieją dogodne połączenia drogowe ze wszystkimi większymi miastami w regionie.
Ze wszystkich gmin wiejskich powiatu raciborskiego gmina Nędza wyróżnia się najwyższym stopniem lesistości i jednocześnie najniższym procentem użytków rolnych. Wszystkie lasy gminy mieszczą się w granicach Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. Lasy otaczające stawy rybne położone
w południowej części gminy, stanowią rezerwat przyrody Łężczok (jeden
z najpiękniejszych polskich rezerwatów leśno-stawowych).
Gmina Nędza, fot. coptercamera
Łężczok, fot. Tomasz Szczansny
Ponieważ prawie połowę powierzchni gminy stanowią lasy, gmina zasłużyła sobie na miano najczystszej ekologicznie gminy w całym województwie śląskim.
Nędza może pochwalić się organizowanymi od wielu lat trzydniowymi festynami majowymi. Dzięki bogatej ofercie ośrodków wypoczynkowych na terenie Nędzy, festyn co roku przyciąga tłumy widzów z naszego regionu.
fot. Sabina Mostek, UG Nędza
W tym roku również byliśmy świadkami festynu, który odbył się w dniach 1 – 3 maja. Była to już XXII edycja festynu majowego w Nędzy, na której nie zabrakło koncertów znanych gwiazd i oczywiście sporej dawki dobrej energii.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych nowych gmin członkowskich.
Opracowano na podstawie: www.nedza.pl