Polskiej części Komisji przewodniczyła Pani Joanna Kapuścińska, Zastępca Dyrektora Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej. Czeskiej części Komisji przewodniczył Pan Jiří Čistecký, Dyrektor Departamentu Państw Europy Środkowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.
Komisja podkreśliła wieloletnią działalność i zaangażowanie jej członków we wspólne poszukiwanie rozwiązań problemów współpracy transgranicznej. Komisja konstatowała, że należy dołożyć wszelkich starań dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej, a zwłaszcza transgranicznej.
Komisja stwierdziła, że Polsko-Czeski program Europejskiej Współpracy Terytorialnej wnosi w aktualnej perspektywie finansowej efektywny wkład w rozwój współpracy na pograniczu. Kontynuacja intensywnej współpracy transgranicznej będzie jednak w znacznej mierze uwarunkowana utrzymaniem w ramach Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020 priorytetowej pozycji Polityki Spójności oraz będzie zależała od zapewnienia dalszego odpowiedniego wsparcia z europejskich środków finansowych.
Komisja, w kontekście negocjacji nowych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020 i dyskusji o wykorzystaniu środków z polityki spójności na rzecz realizacji strategii makroregionalnych podkreśliła, iż Polska i Czechy dostrzegają konieczność bliskiej współpracy bilateralnej na forum UE w celu zapewnienia właściwych możliwości rozwojowych. W szczególności chodzi o zapewnienie możliwości dalszego pozyskiwania przez polskie i czeskie podmioty unijnego wsparcia finansowego dla realizowanych przez nie projektów współpracy transgranicznej i transnarodowej z udziałem obu stron.
Podczas posiedzenia plenarnego Komisja zatwierdziła następujący porządek obrad:
1. Rozmowy Współprzewodniczących grup roboczych i praca nad protokołem.
2. Informacje grup roboczych: kwestie problemowe oraz przyszłe zadania:
2.1. grupa robocza ds. przeciwdziałaniu katastrofom, awariom i klęskom żywiołowym
oraz zwalczania ich skutków
2.2. grupa robocza ds. rozwoju regionu pogranicza i programów wspierających
2.3. grupa robocza ds. ochrony środowiska
2.4. grupa robocza ds. migracji siły roboczej i ubezpieczeń społecznych
2.5. grupa robocza ds. gospodarki, handlu i infrastruktury transportowej
2.6. grupa robocza ds. współpracy euroregionalnej;
3. Analiza problemów systemowych w obszarze polsko-czeskiej współpracy transgranicznej.
4. Tworzenie Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej
na polsko – czeskim pograniczu.
Wszystkie Euroregionu na granicy polsko-czeskiej są członkami Grupy roboczej ds. współpracy euroregionalnej. Komisja wysłuchała wystąpienia przedstawicieli grupy roboczej ds. współpracy euroregionalnej: Pani Darii Kardaczyńskiej oraz Pana Jaroslava Stefek.
Komisja poparła działania polsko-czeskich euroregionów mające na celu utrzymanie możliwości realizacji tzw. dużych projektów, zarówno infrastrukturalnych jak i miękkich oraz mikroprojektów. Komisja przyjęła do wiadomości, że euroregiony planują realizację projektu pt. „EUREGIO PL-CZ” zawierającego analizę problemów systemowych współpracy transgranicznej na polsko-czeskiej granicy. Zaprezentowany projekt, ubiegający się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013, ma być realizowany przez wszystkie euroregiony na polsko-czeskiej granicy. Celem projektu jest m.in. opis problemów, które występują we współpracy oraz pomoc w określeniu praktycznych rozwiązań (np. zmian w ustawodawstwie).